Blog

Jan 5, 2016

Jak zvládnout pohovor do aerolinek? Díky excelentní přípravě, říká nový kadet Ryanairu


Studenti letecké školy Flying Academy se pravidelně dostávají po dokončení jejich výcviku do leteckých společností po celém světě. Jedním z nejnovějších trendů pro mladé piloty, kteří mají nalétáno malé množství hodin, je zapojení se do kadetních programů leteckých společností. Díky této možnosti čerstvě vystudovaní piloti zahájí jejich kariéru ihned po výcviku. 

Diego M., který dokončil program 0-ATPL(A) v letecké škole Flying Academy v září roku 2015, byl přijat do kadetního programu Ryanairu. Popisuje jeho zkušenosti s pracovním pohovorem:

Moje jméno je Diego, je mi 21 let a dokončil jsem letecký výcvik 0-ATPL(A) ve Flying Academy v Brně v září 2015. Přihlásil jsem se do kadetního programu do Ryanairu týden po dokončení kurzu MCC a byl pozván na pracovní pohovor. Tím jsem úspěšně prošel a stal se kadetem v Ryanairu. 

Vaše interview začne už v momentě, kdy vejdete do budovy, kde se pohovor koná. Ujistěte se, že jste oblečeni, jak nejlépe to jde, a že se chováte podle Vašich nejlepších mravů. Váš budoucí zaměstnavatel Vás už určitě sleduje.

Pohovor začíná částí briefingu v 9:15 hodin ráno, v této části budete rozděleni do dvojic a seznámíte se s Vaším partnerem na simulátor. Váš supervizor Vám řekne, co se bude celý den dít a začne s informacemi ohledně briefingu. Rozhodně si vše zapisujte a pokud máte nějaké doplňující otázky, neváhejte se zeptat na cokoli. Briefing trvá zhruba půl hodiny a jakmile skončí, začíná další část pohovoru, a tou jsou otázky osobního charakteru. Čtěte další část z pohovoru v originálním znění.

Human Resources

I was the second person to be called for the HR and Technical interview and as anyone else would be, I was extremely nervous. However, once I got into the Interview room, it went away. The interviewers were extremely friendly and took a very conversational tone with me (I was expecting an interrogation).

In the HR part of the assessment, they ask you personal questions e.g. Tell me about yourself, why did you chose to apply to RYR, what was the hardest decision in your life, why you think MCC is important, etc. One advice I could give you is to walk in confidently, smile and be yourself. Show that you are confident and professional person. Also make sure you read and get informed about Ryanair as they may ask you some questions about the airline.

Technical Interview

This is where you need to revise all your knowledge from ATPL studies as they may ask you questions on any subject and they can even ask you questions on the 737-800 as they did to me. However, you aren’t expected to know the aircraft well, as the majority of low-hour pilots they are hiring flew only the Pipers and Cessnas. Therefore the questions are very basic, such as seat configuration in RYR, angle of sweep, type of engines, how many hydraulic systems, how the gear is operated, etc.

To prepare for this part, you have to STUDY, STUDY and STUDY some more. The book I would recommend is “How to Ace the Technical Pilot Interview” and also read the forums, write down all the questions you can and study from those. It is also a good idea to study some basic information about the 737-800.

Simulator Assessment

A week before the assessment, you receive a Briefing Pack, where they give you all the flight profiles with their callouts (Take off, Landing, Go-Around). You have to learn and know this briefing pack by heart, because they are giving you this as a guide, so make sure you use it!

You are given a Standard or Nonstandard departure, up to 45deg turns, radial interceptions, QDR or QDM interceptions. They may give you some simple emergency and then you complete the session with an instrument approach resulting in either Landing or Go-Around.

During this part, you are tested on your IFR skills, situational awareness, hand-eye coordination, but most importantly MCC & CRM Skills. Whether you are Pilot Flying or Pilot Monitoring help your colleague! Learn your HOLDING ENTRIES, revise radial and NDB interceptions. Before you do anything, brief it in the same way as you did during your training. Make sure you are setting the right frequencies and as for the communication, try to be loud and clear, because this is how they test your English proficiency.

And that would be the end of the assessment day!

Be relaxed, the interviewers are great guys who are really trying to help you, even if you get stuck! They have been in our shoes and know how stressful it can be to be on your first interview. Make sure you are very well prepared, and do your best. That is all you can do and the rest is up to the assessors! Last but not least, enjoy it! The interview is nowhere near as bad as you may think!

Growing Aviation market is giving lots of opportunities for low-hour pilots. Professional ab-initio training in Flying Academy takes approximately 12-16 months to finish. Book your seat now and start your career next year already.

More Flying Academy’s students success stories can be found HERE.